Termostatik radyatör vanası

Termostatik radyatör vanası, oda sıcaklığını düzenlemek için radyatörlere ve konvektörlere takılır. Vana otomatik olarak çalışır ve iki kısımdan oluşur: Bir sensör ve bir vana gövdesi.

Termostatik radyatör vanası, oda sıcaklığını düzenlemek için radyatörlere ve konvektörlere takılır.Vana otomatik olarak çalışır ve iki kısımdan oluşur:Bir sensör ve bir vana gövdesi.Vana gövdesi ya doğrudan radyatöre ya da radyatör besleme borusuna takılır.Sensör, vana gövdesine takılır.

Sensör, dahili veya uzaktan kumandalı bir sensöre sahip olabilir.Eğer radyatör, doğrudan üzerine veya kenarına monte edildiği takdirde yanlış oda sıcaklık değerlerine sebep olabilecek bir ekran/kapak arkasına yerleştirilirse uzaktan kumandalı sensörler kullanılabilir.
 
Sensör, gaz dolu körükler yoluyla çalışır.Oda sıcaklığı arttıkça gaz ısınır ve genleşir.Bu, vana gövdesindeki bir pimin hareket etmesine ve radyatör boyunca su debisi oranını azaltmasına sebep olur.Oda sıcaklığı ayar noktasını paralel olarak değiştiren sensör döndürülerek pim ve körükler arasındaki mesafe değiştirilebilir.
 
Vana gövdesi, termostatın en yüksek ısı çıkışını gerektirdiği zaman bile suyun makul ölçüde soğutulmasını sağlamak için radyatör boyunca maksimum su debisi oranını kısıtlayan bir vana kısıtlayıcı ile birlikte tedarik edilir.
 
Resim
1             Vana gövdesi
2          Sensör